Můj Příběh

V zahradě stojí autor s rolí kůží (usní) přes rameno.
V zahradě stojí autor s rolí kůží (usní) přes rameno.

Začátek

Můj příběh začíná touhou poznávat, objevovat, tvořit a kultivovat. Ostatně ta ve mně byla už od dětství a já ji svým postupným dospíváním šlechtím.

Zájem o přírodní materiály (dřevo, kůže) koresponduje s láskou k přírodě, jejím tvarům a strukturám.

Způsoby zpracování vybraných materiálů jsem začal poznávat ve svém okolí, především v dílničkách svých pra/rodičů. Rozhodující a sebe-objevný „moment“ přišel během mého vysokoškolského studia ve švýcarském Kreuzlingenu. Tam jsem, mimo mnohé jiné, rozvíjel zručnost a poznával nové postupy zpracování dřeva (papíru, plastu, kovů, barev). To ve mně probudilo touhu po dalším prohlubování tvůrčích činností. Po návratu na Moravu jsem si pořídil vlastní výbavu a pokračoval…

Rozkvět

Dalším aspektem mé osobnosti je pedagogická a spirituální hloubka. Rád bych, aby mé výrobky byly nejen užitečné a krásné, ale také nápomocné při rozvoji svým uživatelům.
To může být dětem názorné odpočítávání dnů ve spirálách a scénická hra různých příběhů s figurkama  v rámci pedagogiky inspirované Montessori a Komenským. Nebo používání klekátek dozrávajícími při kontemplaci, a zaznamenávání dosažených cílů (např. každodenní meditace či modlitby) do téže spirály.

Způsoby

U své chaty mám dílničku, kde se pouštím do zkoušení a tvoření z různých materiálů.  Inspiraci dostávám od kolegů, kamarádů, poptávajících a při řešení svých vlastních „problémů“. S výrobky si rád hraju a přemýšlím s nimi. Každá další verze je lepší, i když někdy „jen“ v samotném procesu (technologii) výroby, při stejném výsledku.

V lese, koule poskládaná z klacků o průměru 1,5m.
Koule o průměru 1,5m z klacků poskládaná ve švýcarském lese, jsem spolu-autorem.
Dva lidé odkorňují dřevěný kůl.
Přátelé opracovávají kmeny na dřevěné kůly.

Služba

Kreativní stránka, něco pěkného a ideálně i užitečného tvořit, spojená s chutí poznávat jak věci fungují a vznikají. Ale také touha být prospěšný společenství – být i rukama k dispozici a svými výtvory udělat radost nebo zlepšit prostředí. Napíšu-li to v jednom, tak tvořím pro radost svých rukou a vašich srdcí.

Komunita

Znám spoustu šikovných lidí, kteří by rádi tvořili nebo alespoň zkoušeli, ale něco jim chybí; tak pomyslným vrcholem mých činností je otevřenost. Můžete napsat a přijít ke mně: tvořit si své nápady, případně si nechat poradit z mých zkušeností. Společně si můžeme poradit a pomoct; dojít dál

Poutník

Práci v interiéru si “kompenzuji” meditativním putováním v extravilánu a v přírodě.

Už jsem něco málo nachodil v horách moravských a evropských (Alpy, Dinardy,…),
ale především jsem Evropou nacestoval tisíce kilometrů na kole:
Moravu jsem projel křížem krážem, zašlapal jsem na východní Slovensko. Během studia ve Švýcarsku jsem najel pár tisíců, když jsem poznával tu malebnou krajinu. Cestou tam i zpět, jak jinak než na kole, jsem mimo jiné navštívil Belgii, Nizozemsko, Dánsko a Polsko.

Vzpomínám proto, že bych vám rád nabídl pár odzkoušených produktů, které se na podobné cestování hodí a které jsou málo známé (a v ČR prý také málo dostupné): Větnamské výsadkářské sušenky Luong Kho.

Na horské pěšině stojí muž s holí a kloboukem, před ním dva koni.
Autor na pěšině v albánských horách.