Rostlé Dřevo

Masivní neboli rostlé dřevo je materiál přírodní. A to se všemi klady a zápory, jaké přírodní materiál přináší. Dřevo, obzvláště čerstvé, vlhké, má tendenci pracovat, tzn. že je tvarově nestálé. K řemeslnému zpracování se tedy používá dřevo proschlé. Můžeme ho rozdělit podle více kategorií. V první řadě na měkké a tvrdé (jež se liší vnitřní hustotou a tedy i svou pevností). Pro účely mých řemesel můžeme rozdělovat více podle vzhledu, neboli kresby.

dřevo masiv lípa masiv kresba borovice dřevo kresba buk

Ale nebudu nám mnoho vybírat, jelikož sehnat některé dřeviny v dostatečné kvalitě není snadné, ani levné. Výhodou dřeva je jeho nezávadnost a bezpečnost. Většina druhů je vhodná i na dětské hračky.

Nicméně vzhledem ke svému charakteru se může povrch takové hračky rychle upatlat a ušpinit, mastnota s prachem se vsákne dovnitř a hračka se tak snadno znehodnotí. Proto se na všechny výrobky používá nějaká povrchová úprava. Lak, olej…
V případě mé výroby je aplikovaná barva s atestem na dětské hračky podle normy ČSN EN 71.

kresba olše smrk tak vypadá dřevo dub

Nevýhodou větších nebo tvarem složitějších výrobků je to, že při zátěži může výrobek prasknout nebo se rozlomit. Proto na složitější tvary, nebo tenčí předměty používám dřevěnou překližku.
Opravdu rozměrné (plochou velké) výrobky se z rostlého dřeva taky nedají dobře udělat. Jednak jak jsem psal, pracuji a vlní se, druhak  není žádný (běžný) strom dost široký na desku stolu, musí se tedy řezat a lepit…