Svíčka ze včelího vosku

Svíčka ze včelího vosku je krásně voňavou ozdobou a potěchou jakéhokoliv bytu.
Takové jednoduché svíčky si můžete vyrobit i doma, ale má to svá úskalíčka. Rád vám poradím.

Základní a společnou radou pro oba druhy svíček popsaných níže je, že část knotu, která ze svíčky vyčuhuje a kterou budete zapalovat, by měla být nasáklá voskem. Jinak hrozí, že knot shoří dřív, než nataví vosk pod sebou. Správně plamínek hoří především z vosku, ne tolik z knotu.

Motaná mezistěna

svíčka z mezistěny, včelího vosku rolování voskové mezistěny

U včelaře (nebo ve včelařských potřebách) si pořídíte voskovou mezistěnu a knot.
Než začnete voskový plát rolovat s knotem vloženým na kraj (kde začínáte rolovat), je vhodné celý plát nahřát fénem. Plát změkne a nebude se lámat (když trochu praská úplně na začátku, tak to moc nevadí, na svíčce to vidět nepůjde), ale když to přeženete půjdou vidět místo hezkých šestihranů vaše otisky prstů (jak se vosk tlakem prstů ve velké teplotě bude deformovat). Postupujte něžně.

Tavená svíčka

tavení vosku pro svíčku lití včelího vosku

Další variantou je udělat svíčku z litého vosku.
Ideální na to jsou zbytky včelího vosku nebo voskové cihličky. Kromě toho k tomu potřebujete vhodnou skleničku (které nevadí teplo; třeba ze staré svíčky?), knot a (něco jako) plíšek, ve kterém bude knot na dně držet (třeba ze staré čajovky?).
Ve starším hrnci vosk roztavíte. Mezitím přiděláte knot do plíšku a vycentrujete na dně skleničky. Pozor, ať se vám při lití knot neutopí, ale také jeho vyčuhující konec nechte nasáknout voskem.
Když na dně nebudete mít knot zafixovaný, tak se vám v roztaveném vosku neudrží a utopený předčasně ukončí váš včelí plamínek.